Jak prezentovat fotografie z dovolené

Photography

S příchodem digitálních fotoaparátů se fotografování stalo mnohem dostupnější všem smrtelníkům. Můžeme cvakat ostošest a nic nás to nestojí. A spousta lidí to tak taky dělá. Při pohledu na tyto zuřivé fotografy si říkám, co může mít člověk s výletu do přírody, k moři (či z jakékoli jiné podobné akce), když jej celý stráví pohledy do hledáčku svého fotoaparátu za tři tisíce. Já sám fotím rád, ale všeho s mírou. A opravdu krásné okamžiky záměrně nikdy nefotím prostě proto, že ani nejdokonalejší fotka nedokáže vystihnout perfektní chvíli bezchybně. Ale situace je jiná, fotograf se již nerozmýšlí jestli situace stojí za políčko ve filmu, fotograf cvaká a později nepovedené fotky smaže. V tom lepším případě. Ale ani na tom, když je nesmaže není vlastně nic špatného. Ať si rozmělňuje krásné zážitky bezcennými, chce-li.

Problém nastane, když se chce svými “díly” pochlubit. Dříve ztýral široký rodinný kruh tříhodinovou prezentací fotek z víkendu v Paříži, ale v současné době má možnost znudit mnohem širší obecenstvo. Nahraje fotky nejlépe přímo z foťáku na Facebook, Picasu nebo na Flickr a rozlešle odkazy. A přátelé, které zajímá jak bylo v Paříži se tím potom prokousávají tak dlouho, než s pěnou v koutku úst spadnou u pětitisícého snímku pod stůl.

Myslete na to, že vyfocením práce fotografa nekončí. Ani zdaleka ne! K úspěchu vede ještě dlouhá cesta. Nemyslete si, že profesionální fotografové mají každý snímek perfektní, to v žádném případě. Dobrý fotograf se od obyčejného liší tím (mimo jiné), že nepovedenými snímky se nikde nechlubí (však také není čím). Pokud i vy tedy chcete platit v okolí za dobrého fotografa, věnujte svým fotkám ještě chvíli před tím, než je pustíte do světa.

Já se nyní pokusím shrnout několik základních kritérií, podle kterých rozhodnout, zda fotku zveřejnit, či smazat.

Neostré a nepovedené fotografie

P4180804

Všechny a bez milosti smazat. Stačí, když je fotografie mázlá trošku, nebo je jen v růžku vidět váš palec a fotka patří do koše. A to i v případě, že je na ní zachycen důležitý okamžik či situace a vy nemáte k fotce její ostrou sestřičku z druhého pokusu. Na rozmazané fotky není nikdo zvědavý, ať je jejich obsah sebedůležitější.

Stejné (podobné) fotky

P4180786

Pokud chceme zabránit tomu, abychom museli nepovedenou fotku mazat, můžeme ji vyfotit několikrát. To ale neznamená, že pokud se obě (všechny) povedly, tak je všechny zveřejníme, to v žádném případě. Pečlivě vybereme tu nejlepší a s ostatními provedeme rychlý proces. Není nic více ubíjejícího při prohlížení fotek, než série Hrad-1 až Hrad-10, kdy má člověk pocit, že hraje hru na hledání rozdílů.

Fotky na výšku

P4180841

Když něco vyfotíte na výšku, nezapomeňte to před zveřejněním otočit do správné pozice, nechcete-li aby si vaši přátelé zablokovali krční páteř neustálým naklápěním hlavy o 90°. I opravdu povedenou fotku nikdo neocení, pokud bude naležato, když má být nastojato.

Fotky ničeho

P4180836

U každé fotky se sami sebe zeptejte, jak ji bude příjemce vnímat. Co na ní vlastně je a jestli to někoho vůbec zajímá? A při jakékoliv pochybnosti obrázek nemilosrdně smažte.

Co prošlo sítem

Pokud jste vyfiltrovali fotky podle předchozích kritérií, znamená to, že jste se zbavili těch nejhorších z nejhorších, ale obvykle to nestačí. I pro výběr kvalitních fotek může platit staré zahradnické pravidlo pro prořezávání stromů. Zkraťte všechno, vyřežte toho co nejvíc, a když si myslíte, že víc už se toho vyřezat nedá, vyřežte ještě polovinu zbytku. Takže to, že už jste vyřadili všechny nepovedené fotky, neznamená, že zbytek vystavíte na internetu (nebo promítnete přátelům). Většinou je i z těch kvalitních vybrat ty úplně nejkvalitnější, prostě proto abychom příjemce neunudili. Přátelé si vaše fotky užijí a ještě vás pochválí za to, že máte talent na fotografování.

Někdy příště zkusíme vybrané fotky ještě vylepšit a okouzlit tak vaše přátele.

Categories