Jak se zbavit kvízů na Facebooku?

Quizzes

Téměř všichni uživatelé Facebooku se shodují v tom, že nedávno provedená změna designu hlavní stránky přehlednosti a uživatelské přívětivosti neprospěla. Chyb, které Facebook udělal je celá řada, ale nejdůležitější z nich je to, že už si nemůžeme nastavit jaké zprávy a od koho chceme zobrazovat. Obzvláště pokud vaši šílení přátelé chtějí vědět, jaké mají IQ, čím budou v příštím životě nebo kdy zemřou, dokáže nemožnost tyto zprávy zakázat opravdu naštvat. Jedinou možnou obranou je zatím pouze možnost úplně skrýt všechny zprávy konkrétního uživatele, což ale rozhodně není ideální cesta. Nemožnost zablokovat kvízy přímo ve Facebooku je nutné obejít přímo v prohlížeči pomocí uživatelského skriptu. To není úplně nejjednodušší, ale funguje to. Skript, který potřebujeme se nalézá na adrese: http://userscripts.org/scripts/show/44319. Klikneme pravým tlačítkem na odkaz Remotely hosted version, zvolíme Uložit cíl odkazu jako a uložíme do počítače. Facebook nám hází klacky pod nohy a změnil vypisování kvízů, skript jsem opravil, takže si prosím stáhněte aktuální funkční verzi. Dobrý nápad je uložit tento soubor do složky, kde máte nainstalován prohlížeč, ale není to nutné.

Saveas

Skript si úspěšně poradí s kvízy, ale můžeme ho naučit blokovat jakýkoli jiný druh zprávy. Otevřeme si ho v Poznámkovém bloku (Pravé tlačítko → Otevřít v → Poznámkový blok) a najdeme si tyto řádky:

var forbiden_strings = new Array();
    //default rule to match quizzes
    forbiden_strings.push("quiz and the result is");
    forbiden_strings.push("Check out this quiz!");
//here you can add new rules

Pokud zpráva obsahuje některý z nadefinovaných textů, nebude zobrazena. Stačí sem tedy přidat text který se objevuje ve zprávách od jakékoli jiné aplikace a ta bude blokována. Důležité je ale vybrat dostatečně přesný text, protože se nezobrazí všechny zprávy, které ho obsahují, bez ohledu na to, kdo ho odeslal a co zpráva jako celek znamená. Po editaci souboru (která pro zablokování kvízů není nutná) skript uložíme a pustíme se do jeho aktivace v prohlížeči. Dále vás tedy bude zajímat pouze část, týkající se vašeho oblíbeného prohlížeče, ostatním nemusíte věnovat pozornost.

 

Opera

Zde je situace nejjednodušší. Otevřete si Facebook, stiskněte F12 (nebo klikněte na pozadí pravým tlačítkem myši) a zvolte Upravit místní nastavení.

F12

V otevřeném okně zvolte záložku Skriptování a do políčka JavaScriptové soubory uživatele zadejte cestu ke složce do které jste uložili výše zmíněný skript. Pokud jste uložili soubor do složky vašeho prohlížeče povede k němu pravděpodobně tato cesta: C:Program FilesOpera.

Localsettings

 Poté už stačí jen potvrdit a kvízy už nejsou vaším problémem.

Firefox

Ve Firefoxu  budete pro spuštění skriptu nejdříve muset nainstalovat rozšíření GreaseMonkey. To můžete stáhnout z těchto stránek kliknutím na odkaz Instalovat rozšíření. (Pokud si nejste jisti jak se Instaluje rozšíření Firefoxu, přečtěte si návod na Czilla). Pokud nainstalujete plugin správně objeví se vám v pravém dolním rohu okna ikona opičky.

Monkey

 Pro Firefox není třeba skript stahovat do počítače, GreaseMonkey to udělá sám. Otevřete si tedy stránku se skriptem (http://userscripts.org/scripts/show/44319) a na Remotely hosted version Sem (opravená verze) klikněte normálně levým tlačítkem a poté na Instal v okně, které vyskočí. Pokud budete v budoucnu chtít přidat další aplikace k blokování, klikněte pravým na opičku, pak na Správce uživatelských skriptů a dole na Upravit (GreaseMonkey se možná zeptá na textový editor, který chcete použít k editaci, tak zvolte svůj oblíbený, třeba Poznámkový blok).
Edit

Internet Explorer 6

Pokud používáte tento prohlížeč máte bohužel smůlu, neumí totiž pracovat s uživatelskými skripty.

Internet Explorer 7

Tento prohlížeč bohužel nemám nainstalován a proto nemůžu popsat postup instalace úplně přesně, ale doufám, že pro pochopení to bude stačit takhle: Nejprve si stáhněte a nainstalujte rozšíření IE7Pro. Poté stáhněte skript a uložte jej do podsložky userscripts ve složce IE7Pro, která se nachází ve složce s vaší instalací Internet Exploreru. Pak už zbývá jen skript aktivovat; jak to udělat ukazuje toto video.

Google Chrome

Tento prohlížeč v současné době uživatelské skripty nepodporuje, existuje pro něj ale zkušební verze pluginu GreaseMetal, který údajně pracuje stejně jako GreaseMonkey na Firefoxu. Více informací na blogu Všemi osmi.

Safari

Se Safari nemám nejmenší zkušenosti, s instalací uživatelského skriptu by vám mohl pomoci tento článek.

Závěrem

Za inspiraci k tomuto návodu děkuji Lukáši Havrlantovi. Pokud narazíte na jakoukoli chybu, případně nejasnost, napište do komentářů, rád článek opravím, případně doplním.

Categories