Má škola smysl?

School

Publikuji svůj pokus o esej na téma: “Má smysl se ve škole učit věci, které nevyužijeme?” Jde o můj první pokus v tomto směru a proto výsledné dílo kvalitou zrovna neoplývá, ale když nic jiného, alespoň vystihuje můj názor na školní vyučování.

Essay-writing

Otázku: “K čemu je to, co se učíme ve škole?” si jistě pokládá čas od času každý student nejen střední školy. Správně by si ji však měl položit spíše učitel. “Jaký je smysl toho, co tu dělám? Proč své žáky obšírně zasvěcuji do této obtížné tématiky, která nezajímá ani mne samotného? Proč je učím derivovat, určovat větný rozbor nebo vyčíslovat chemické rovnice?” Pokud si ani sám učitel nedokáže odpovědět, jak by si mohl odpovědět jeho žák? Neschopnost určit si důvod a cíl svého každodenního snažení ho předurčuje k neúspěchu.

A proto by si měl být každý správný učitel schopný odpovědět na všetečnou otázku svých studentů: “A proč se učíme to a to?” Pokud studenta odbude, nebo mu odpoví záměrně nejasně, zadělává si na problém, protože student bez motivace je jako osel se svázanýma nohama.

Ale cílem školního snažení nemusejí být vždy přímo využitelné schopnosti a dovednosti. Samotný fakt, že něco nevyužiji, nemusí znamenat, že mi to je platné jako mrtvému zimník. mohu totiž ve skutečnosti trénovat jinou – možná neméně důležitou – schopnost. Už to, že nás něco nutí aktivně přemýšlet je nesmírně důležité. Určování větného rozboru nás tak nutí ujasňovat si vztahy mezi jednotlivými pojmy, matematické derivace nás zase učí si velký problém rozdělit na řadu menších a ke konečnému výsledku se prokousávat systematickým řešením dílčích úkolů.

Bohužel se ale ve škole stále často setkáváme s předměty a tématy, ve kterých tvůrčí síla musí ustoupit do pozadí a náš mozek musí vzít krumpáč do ruky a vtloukat si do hlavy data, jména nebo cizí slovíčka.

Ale ani bezduché memorování není úplně zbytečné. Je jen téměř úplně zbytečné; učí nás totiž věci, kterou osobně považuji za hlavní smysl školní výuky. Touto věcí je trpělivost a úcta k autoritám. A právě takto se z nás stává dospělý člověk – prefabrikovaný dílek skládačky moderní společnosti. Nemělo by to ale být omluvou pro týrání studentů, toho si v životě užijí jistě dost i bez přičinění svých vyučujících.

Co z toho všeho vyplývá jako odpověď na původní otázku? Že má smysl svou mysl sužovat nesmysly, protože někdy se nám to může hodit v takové chvíli, že by i sysli žasli.

A co vy? Líbil se vám esej? Máte podobný názor? Myslíte, že má smysl chodit do školy, nebo byste nejradši školu zrušili? Vyjádřete se v komentářích.

Categories