Maturitní písemná práce

Exam

Jednou to přijít muselo. Maturitní písemná práce z češtiny. Nikdo, kdo chce stvrdit své dosavadní vzdělání maturitní zkouškou se jí nevyhne. Mě čekala dnes (tj. 7. dubna 2009) přesně na Den vzdělanosti. Letošní rychlý příchod jara (respaktive léta) způsobil, že se spousta spolužáků necítila zrovna nejlépe a někteří psali dokonce s antibiotiky. Ani já jsem se už od víkendu necítil ve své kůži, pokašlával jsem, ale nebylo to nic, co by ráno (alespoň dočasně) nespravil prášeček zapitý horkým čajem.

Přípravě jsem také moc nedal, přečetl jsem si noviny a několik článků na internetu o pražském projevu Baracka Obamy, o pádu vlády, o našem předsednictví EU a o jaderných hlavicích v Korei. I když má naše ředitelka aktuální politická témate ve velké oblibě, letos se neobjevilo v zadání ani jediné. Mohl jsem být tedy rád, že jsem se k nějaké brutální přípravě neodhodlal a raději jsem hrál na internetu poker.

Témata tedy byla následující:

 1. Pozitiva a negativa gymnasiálních učebnic – výklad
 2. “Myslím zeleně, proto jsem pro atom” (Fr. Janouch) – esej
 3. “Proč se dává tolik řádných a vzdělaných lidí svést pokrokovými hesly? Hlavní chybou a základním nedostatkem doby je neschopnost vnímat skutečný smysl slov.” (Václav Lothar Metternich) - úvaha
 4. Toulavá kamera – popis památek/památky – fejeton

Já jsem se nakonec rozhodl pro druhé uvedené, nějaké znalosti o jaderné anergetice a alternetivních zdrojích mám a esej jsme procvičovali nedávno a ten můj byl tehdy docela povedený. První jsem zamítl s tím, že abych mohl psát o učebnicích, musel bych alespoň nějakou za osm let svého studia otevřít. :-) A naví je to téma, které vyloženě svádí k úvaze, držet se striktně v hranicích výkladu by bylo těžké. Třetí téma jsem sice zvažoval, ale nakonec odmítl, je totiž příliš obecné a asi bych se nevyhnul mlácení prázdné slámy. Čtvrté téma se mi nelíbilo ani nevím proč, nepíši rád umělecké styly, pointu fejetonu bych nevymyslel a popis by byl nudný.

Jak jsem se vypořádal se  svým tématem se dozvím přibližně za měsíc, pocit z odvedeného výkonu jsem měl docela dobrý, jen doufám, abych nenachytal pravopisné chyby.

Rady pro přípravu na maturitní písemku

 • Nenechávejte přípravu na poslední večer, může se vám stát, že dostanete chuť na poker a nepřipravíte si nic. :-) Nejlepší je asi si den či dva předem zopakovat veškeré styly, které by se mohly objevit (typicky esej, úvaha, výklad, fejeton, popis, charakteristika) a případně nastudovat nějaké informace o tématech, která by se mohla objevit.
 • V předvečer práce si jen přečtěte noviny a jděte brzo spát.
 • Ráno si nechte rezervu pro případ zaspání a najezte se. Já čtyři hodiny vyvíjet nějakou činnost bez plného bříška určitě nedokážu.
 • Připravte si dostatek vody.
 • Dobrý nápad je taky koupit si nějaký energetický nápoj, nebo čokoládu.
 • Pokud si vezmete něco k jídlu (čokoládu, gumové medvídky, hroznový cukr) připravte si je předem do nějaké krabičky, protože pokud budete během psaní rušit šustěním obalů, spolužáci ani dohlížející profesor vás nepochválí.
 • A hlavně buďte v klidu. Stres zabíjí kreativní energii a nevyplodili byste nic!

Doplnění 29. 4. 2009: Z maturitní práce jsem dostal dvojku, což se dá považovat za úspěch, i když jedničku bych uvítal víc.

Categories