Svaťák

Svatak

V minulém článku jsem popsal tu příjemnější část konce studia na gymnáziu a teď zbývá část méně příjemná – svatý týden a maturita. Ani tyto nebyly nakonec tak strašné, ale povídejte to někomu, kdo za týden maturuje a ještě se nezačal učit.

Svaťák

Svatý týden aneb devět dnů hrůzy, bál jsem se ho moc. S přípravami jsem daleko nebyl a zvyklý se učit taky nejsem, však jsem se nikdy nedokázal učit déle než dvě hodiny v kuse.

Náš svaťák začal už v pátek kvůli státnímu svátku, tento den navíc jsem měl ale povinnosti jiné a tudíž jsem ho nemohl promarnit učením se, ale od soboty jsem chtěl zapnout a jet až do konce, všechno si zopakovat a pak v rozhodující středu podat excelentní výkon. Naplánoval jsem si dvanáct hodin učení za den, vždy hodinu učení a potom čtvrthodinovou přestávku, učit se déle v kuse nejsem schopen. A v sobotu jsem to opravdu vydržel, poháněn stresem a strachem jsem opravdu důsledně podle rozpisu střídal po hodině témata a učil se a učil. Už druhý den bylo ale jasné, že toto tempo nevydržím do konce, postupně moje produktivita upadala až k pouhým šesti hodinám denně, aby k předmaturitnímu úterý zase vzrostla na deset hodin. Celkově jsem se ale učil více než za celé poslední čtyři roky studia, minimálně. Je to až nepříjemný pocit, když člověk zjišťuje, kolik času by stačilo věnovat učení se, abych uměl všechno úplně perfektně. I trapná hodina týdně a o svaťáku bych se byl býval mohl flákat, ale pozdě bycha honit.

Já maturoval ze čtyř předmětů: angličtiny, češtiny, matematiky a základů společenských věd. Angličtiny jsem se moc nebál, profesor Bulka nás za rok, co nás učil, vycepoval důkladně, takže jsem učení angličtiny moc nedal, však on mi ani nezbyl čas. Matematika byla podobná, také jsem si myslel, že bych měl být schopen odmaturovat, nicméně opakování během posledních čtrnácti dnů mě přesvědčilo o opaku. Bylo třeba si pro osvěžení spočítat pár příkladů ze složitějších témat, která jsme probírali před delší dobou a také prostudovat tabulky, abych byl rychle schopen najít všechny potřebné vzorečky (že bych se je třeba naučil mě nenapadlo ani na chvíli).

Media_httpblogjanstra_isnlk

S češtinou to bylo složitější, písemnou práci jsem napsal na dvojku, takže jsem nemohl neodmaturovat, ale! Ale neuměl jsem skoro nic a ztrapnit se před maturitní komisí jsem se taky úplně nechtěl. Takže češtině jsem věnoval v přípravě hodně pozornosti. Protože jsem měl hlavně nepořádek v návaznostech co bylo kdy, kde před čím a po čem, kreslil jsem si i časové osy, kam jsem jednotlivé autory, díla, či styly zaznamenával. To byl skvělý nápad, super způsob jak si vše utřídit. A nakonec mě čeština začala i docela bavit a litoval jsem, že jsem jí během studia tak zanedbával. (Mimochodem plody mé práce na utřídění učiva z češtiny postupně zveřejňuji na webu cestina.janstraka.com) Posledním předmětem bylo ZSV, tam jsem si byl také vcelku jistý, že odmaturuji, obecný přehled mám a profesorka mě má ráda, ale stejně jako v případě matiky se ukázalo že na tom nejsem zas až tak dobře a proto jsem i ZSV věnoval podstatnou část Satanova týdne.

Ještě zmíním, co jsem dělal v úterý, v předvečer samotné maturitní zkoušky, neboť se to ukázalo jako velmi důležité. Doháněl jsem co se dalo, ze ZSV mi zbyla dvě témata, Mezinárodní vztahy a Barokní filosofie, říkal jsem si, že ty prostě nesmím dostat, protože si to co si ještě před spaním zopakuji nebudu pamatovat. A abych se trošku odreagoval, tak jsem si ještě před spaním na Živě pustil na video o tom, jak IBM dostalo rekordní pokutu od Evropské unie. No a pak jsem šel spát.

(Mimochodem nevěřte radám, že poslední den se nemáte nic učit, nebo se vám všechno splete na jednu hromadu. Naopak, poslední den je nejvhodnější, naopak věci z počátku týdne budou zamlžené a nejasné. Samozřejmě musíte jít včas spát, ale jinak je poslední den před maturitou na učení nejlepší.)

A koukám, že už je to zas dlouhé jak Lovosice, maturitu a co bylo po ní si nechám na příště.

Omlouvám se případnému čtenáři za styl volné produkce myšlenek a jejich zaznamenávání bez výrazných asociací a systému, nějak mi dnes nejde spojovat věty do větších logických celků. Ale jestli jste dočetli až sem, tak to možná nebylo tak hrozné.

Categories