Výroba indiánské postele z proutí (část 1.)

Camp

Pokud si ani při pobytu v přírodě nechcete upřít pohodlný spánek, vyrobte si postel z proutí, na jakých spali severoameričtí indiáni. Nebudete rozlámaní z dřevěných pryčen, nebude vám zima, protože budete izolovaní od země, a zároveň stále zachováte malebnost přírodního táboření. Říká se, že správně udělaná proutková postel je kvalitou srovnatelná s lamelovými rošty za tisíce korun. Pokud se o tom chcete přesvědčit, zkuste si ji vyrobit. Není to obtížné, když se do toho pouštím i já. Pokusím se vás provést postupem tak, jak jím budu sám procházet.

Nejdůležitější jsou proutky, hodně proutků. Může jich být až ke dvěma stovkám, zvláště pokud patříte mezi velikány jako já. Nejlepší jsou vrbové a právě teď je vhodná doba k jejich získání. Ideální by bylo nařezat je ještě dříve, tak v březnu, ale ještě ani teď není pozdě. Vyhlédneme si vhodnou vrbu a připravíme si proutky. V průměru by měly mít mezi jedním a dvěma centimetry, silnější ani slabší nejsou vhodné. V požadovaném průměru by měly být přibližně metr dlouhé. A snažíme se vybírat proutky co nejrovnější, ale mírné prohnutí snad nebude nic kritického, já stejně jiné k dispozici nemám, tak doufám, že ty mé budou stačit. Odstraníme z nich slabé vyrůstající proutky a necháme je trochu proschnout. Ty proutky, které by měly později tendenci se ohnout se při schnutí ohnou, či prasknou a budeme je moci vyřadit včas.

Pro ilustraci doplním ještě několik fotek, kvalita je slabší, foceno mobilem.

Image-180

Pokud máte vrby vlastní, nebojte se je vzít pořádně zkrátka, neublíží jim to a pokud je budete takto stříhat pravidelně vytvoří krásnou “hlavu” typickou pro Ladovy obrázky.

Image-173

Takhle vypadají proutky, které jsem nastříhal já, nejsou nejrovnější, ale snad budou stačit. Na této hromádce je třicet proutků, na celou postel jich bude potřeba podstatně víc.

Image-177

Toto je můj neúspěšný pokus z minulého roku. Neměl jsem dost proutků a dělal jsem mezi nimi velké mezery a postel by mou váhu pak neunesla. Takto tedy ne. Příště si připravíme proutky k samotnému “pletení” postele.

Categories