Výroba látkového pytlíku

Pytel1

Každý, kdo se alespoň trochu pohybuje v přírodě určitě narazil na problém, jak udržet pořádek ve všech svých drobnostech. Žádný baťoh nemá tolik kapes, kolik bychom jich potřebovali. Igelitové sáčky jsou odporné a nešikovné a krabičky většinou nedostupné a tvarově nevhodné. Ideálním řešením je látkový sáček vlastní výroby.

Začneme výberem látky. Nejvhodnější je jednobarevná bavlněná látka, ale postačí jakýkoliv dostatečně velký odstřižek, který najdete. Velikost se pochopitelně odvíjí od předpokládané velikosti výsledného díla. Lze také ušít sáček bílý a hotový ho obatikovat. Z vybrané látky vystřihneme obdélníkový tvar a přehnemeho napůl lícovou stranou dovnitř. Poté sešijeme spodní část a jednu stranu.

0011

Poté zapošijeme volné okraje, aby se nám uvnitř sáčku netřepily. Ideální je použít tzv. dekový steh, který se obvykle používal právě k obrubování dek.

004

Nyní můžeme přistoupit k tvorbě tunýlku na vrchní části. Vrchní okraj po celé délce přehneme asi o jeden centimetr a přehnutí ještě jednou zopakujeme. Šikovné je si připravený tunýlek přichytnout špěndlíky, nebo stehovací nití.

006

Připravený tunýlek přišijeme kolem dokola zadním stehem, ale nesmíme celé kolečko dokončit, na konci necháme tři centimetry volné – tudy povede stahovací šňůrka. V tomto volném místě ale zapošijeme každou polovinu tunýlku zvlášť – viz obrázek.

008

Nyní dáme pytlíčku klasický pytlíčkový tvar, aby byl ještě nádhernější. Přišijeme zevnitř několik málo centimetrů boční části ke dnu kolmo k prvnímu švu.

012

Teď už zbývá jen protáhnout šňůrku – dá se použít klasická tkanička nebo třeba kožený řemínek.  Já jsem z důvodů praktičnosti použil gumovou tkaničku se stahovadlem ze staré bundy.

014

A to je všechno, naše dílo je hotové.

018

Categories